Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zapomenuté oběti "Velké války".

Bývalá litochlebská náves již neexistuje. Jediné, co po ni zbylo, jsou pomníky padlým a tři desítky lip vysazených okolo pietního místa. Lip bylo původně o něco víc, ale příroda udělala probírku a rozhodla, které přežijí a které ne.  Stejnou probírku udělala i mezi zdejšími obyvateli. Ti, kteří lípy sázeli, následovali své příbuzné a přátele zmizelé na bojištích První světové války. O válečných osudech místních víme jen málo. Zůstala nám pamětní deska ve vstupní chodbě staré chodovské školy a možná ještě hrst vzpomínek v rodinách starousedlíků, kteří přišli ve "Velké válce" o některého ze svých příbuzných. Termín „Velká válka“ už téměř nikdo nepoužívá. Přišla ta druhá a ještě ničivější.

 

Proces zapomínání byl zahájen ještě před podpisem příměří. Mladé  Československo se ocitlo v táboře vítězné Dohody, nadšeně slavilo 28. říjen a  den, kdy umlkly zbraně nikoho nezajímal. Válečné události se připomínaly v souvislosti se vznikem republiky a bojovými zásluhami legií. Na osudy Čechů v armádě rakousko-uherské monarchie se programově zapomínalo. Nehodili se. Žádná spolehlivá statistika, která by vyčíslila, kolik se jich nevrátilo domů, neexistuje. Střízlivým odhadem šlo o 150 000 mužů. Ti šťastnější mohli vzpomínat v soukromí a prohlížet stará vyznamenání uložená v krabici od bot. Na veřejnosti je nosit nemohli. Podle nových zákonů jim za to hrozila pokuta.   

Procesu zapomínání napomohlo i nešťastné rozhodnutí z devadesátých let, kdy byla zlikvidována valná část personální dokumentace, která se vztahovala k vojenské kariéře obyčejných vojáků. Pokud dnes hledáte jejich osobní spisy (kmenové listy) uspějete jen zázrakem.

Konkrétní informace nezískáme ani na stránkách Ministerstva obrany věnované evidenci válečných hrobů. Obsahuje fotografii pamětní desky z chodovské školy a seznam padlých, přes který můžeme pokračovat do detailu jednotlivých osob. Po jeho rozbalení zjistíme, že jsme se ocitli ve slepé uličce.  Kromě jména zde vyčteme jediný a ještě nesprávný údaj. Příčina úmrtí: jiné.

Něco ale přece jen víme. Místní většinou rukovali k 28. pěšímu pluku. Osudy pluku "Pražských dětí" jsou natolik zajímavé, že se staly námětem historické literatury a jeho válečné nasazení docela poutavě popisují Josef Fučík a Josef Vričan. Můžeme si tak udělat obrázek o všech bojištích, kterými český voják „Velké války“ prošel.

Podle pamětní desky ve staré škole zahynulo v letech 1914-1918 celkem 39 místních obyvatel. Z "Kartotéky padlých 1. světové války" uložené ve Vojenském historickém archivu můžeme zjistit alespoň něco. Přes to, že není ani zdaleka kompletní, obsahuje základní vodítka k rozluštění smutného osudu místních.

První padlé přinesl rok 1914 a srbská fronta, kde u Šabace zahynul šestadvacetiletý Bedřich Krákora (8.11.1914). Pravděpodobně sloužil v řadách II. praporu, 28. pěšího pluku, jehož podstatná část bojovala někde zcela jinde- na ruské frontě v Haliči. Srbská anabáze stála život přinejmenším šesti Chodováků: Františka Černého, Josefa Hráška, Karla Vrbovce, Františka Radličky a dalšího Krákory – , tentokrát Antonína. V albánském tažení přibyly nové oběti - Františkové Matějovský a Smolík.

Tanec smrti nepřestával. Haličská fronta si vybrala další díl a nejméně pět životů. Josef Ježdík se setkal s věrným průvodcem vojsk - břišním tyfem a zápalem plic. Josef Černý, Václav Větrovský a František Chrudimský zmizeli beze stopy. V jediném případě můžeme předpokládat existenci hrobu. Václav Vinecký zemřel 14. června 1916 ve III. posilové nemocnici a byl pochován na vojenském hřbitově Lvov – Lyczakov do hrobu číslo 3071.

Největší oběti přinesli chodováci na italské frontě během obranných bitev na Isonzu (Soči). Naši vojáci bojovali v řadách již zmíněného 28. pěšího pluku, ale také u 8. zeměbraneckého pluku a 4. pluku císařských myslivců. Dobová literatura jejich tehdejší působení hodnotila trochu jinak, než Jaroslav Hašek: „stáli tam jako skála v moři.“ S obdivuhodnou vytrvalostí odolávali daleko početnějšímu protivníkovi a za cenu strašných obětí vzbuzovali respekt na obou stranách fronty. Znovu za to zaplatili: 29.7.1915 zmizel beze stopy Josef Javůrek. V bojích u San Michel (někdy mezi 17. a 22. listopadem 1915) zahynul Jan Srna. František Birnbaum padl 5. června 1917 u Gorice, v bojích na kótě 171. Na stejném místě, kde zahynul v listopadu předcházejícího roku Josef Smolík. Během 5. června padl i Václav Ježdík. 28. května 1917 zahynul v bojích u San Giovanni Karel Friš a opět to nebyla jediná ztráta rodiny. Z bojiště se nevrátil ani Antonín Friš, který padl někdy v roce 1917.

Několik měsíců před koncem války zemřeli dva Řehákové – František se ještě vrátil domů, ale už ve druhé polovině dubna 1918 měl pohřeb na hostivařském hřbitově. Josef, který padl do zajetí a vstoupil do ruských legií, zemřel o měsíc později (19.5.1918) v čeljabinské nemocnici. Pro posledního si přišla smrt až po uzavření příměří. Antonín Šindelář zemřel 30. prosince 1918 patrně na následky zranění komplikované zánětem ruky a zápalem plic.

O ostatních padlých nevíme nic. Vlastně ani nevím, jestli vědět chceme.

(text ke Dni veteránů a vzpomínkovému setkání na Litochlebském náměstí v Praze - Chodově) 

Autor: Petr Lukeš | úterý 12.11.2013 14:45 | karma článku: 19,66 | přečteno: 829x
  • Další články autora

Petr Lukeš

Přežil jsem setkání s Městskou policií.

Kolty Městské policie nakonec zůstaly v pouzdrech, ale infarkt mě obcházel hned několikrát. Ráno jsem vyrazil z centra Prahy na domluvenou schůzku s mimopražským dodavatelem. Zatímco jsem kličkoval Prahou ke Kobylisům, jeho naložený Tranzit supěl od Hradce. Jsem skoro na místě. Odbočuji k našemu oplocenému areálu a narážím na vozovou hradbu.

31.7.2014 v 14:37 | Karma: 30,82 | Přečteno: 2448x | Diskuse| Ostatní

Petr Lukeš

Domorodci a developer.

Pro kanceláře už není v Praze kam plivnout. Nové přibývají jako houby po dešti. Když se vyskytne překážka v podobě platného územního plánu, prostě se plán za zády lidí ohne. Vždyť jde jen o nějaké barvičky a písmenka. Protistrana (investor, magistrát, městská část, zpracovatelé projektu) vychází z jednoduchého předpokladu. Prostý domorodec sedí doma, žvýká kůže a pomocí lukové vrtačky rozdělává oheň. Pendrek tomu rozumí. Neví, nezná, neumí.

9.7.2014 v 13:23 | Karma: 23,45 | Přečteno: 1183x | Diskuse| Ostatní

Petr Lukeš

Mrakodrap na Litochlebském náměstí dostal "stopku".

Máme zkušenosti s pražskou mafií jednající ruku v ruce se spřátelenými politiky. Rovněž tak s řadou tvárných úředníků vyzbrojených razítky. Jedno mají společné: předpokládají, že se občan zachová jako nemyslící trouba, kterému zacpou hubu rohlíkem máčeným v pančovaném rumu. Záměr výstavby stometrového mrakodrapu v parčíku nás zaměstnává pátým rokem. Mafiánská část příběhu, která souvisí s prodeji obecních pozemků pod cenou, zatím u soudu neskončila. Možná bude součástí něčeho daleko většího. Vlastní záměr výstavby soudní síní prošel. Dostali jsme ho až před Nejvyšší správní soud v Brně.

23.6.2014 v 8:12 | Karma: 21,42 | Přečteno: 1004x | Diskuse| Ostatní

Petr Lukeš

Zmočení nepoctivých konšelů v řece Vltavě.

V zákonech se tenkrát každý vyznal. Na viditelném místě visel pražský loket, nepoctivec se vykoupal ve Vltavě za přihlížení davu a kousek od Bulhara stála šibenice pro delikventy, kteří přece jen nepochopili. Dnešní praxe je jiná. Zákonů máme, že by se jimi dalo dláždit. Nikdo je nečte. Místo katových pacholků a košatinky s lumpem spatříte na Karlově mostě dav turistů. Šibenice zmizela, zato se můžete U Bulhara dosyta nalokat výfukových plynů. Dávné tradice mají něco do sebe. Proč se k nim, alespoň z části, nevrátit?

20.5.2014 v 10:00 | Karma: 13,35 | Přečteno: 436x | Diskuse| Ostatní

Petr Lukeš

Díky Vám, světlonoši svobody a demokracie.

Nemusím stát frontu na mandarinky a mám za to být vděčný. S dojetím otvírám dveře lednice. Jsou tam, s láskou pěstované, čtyřicet let odpírané sladké plody svobody. Dokonce i banán se krčí v přihrádce. Mandarika a banán, říšské jablko a žezlo, výdobytek demokracie.

29.11.2013 v 8:13 | Karma: 24,81 | Přečteno: 977x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 38
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2180x
Hledám odpovědi. 

Seznam rubrik