Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podvod na Litochlebském náměstí. Vážně je Země placatá?

12. 11. 2012 13:26:00
Země je prý placatá. Nesou ji čtyři sloni stojící na obrovské mořské želvě. Zřejmě tomu věří Policie ČR i justice. Jinak by nemohli mezi lidi vypouštět mraky naprostých absurdit a přehlížet jasně viditelné zlodějny. Na druhou stranu existují šílenci, kteří tvrdí, že je Země kulatá, Prahu 11 ovládá mafie a zdejší ODS provádí špinavé kšefty s pozemky a zakázkami. Navíc poukazují na to, že se to děje s vědomím ČSSD a KSČM. ODS si je zavazuje například placenými funkcemi. Věřím, že je Země kulatá a věřím i tomu, že Vás přesvědčím o zlodějnách. Jen to bude chvilku trvat. Je to skoro na román. Dovoluji si předložit druhou část povídání o podvodu na Litochlebském náměstí. Nehodlám si přitom brát servítky.

Dnešní článek je pokračováním blogu "Podvod s pozemky na Litochlebském náměstí- úvodem"

http://lukes.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=302139&bk=43585

Studium dokumentace.

V lednu 2010 se mi dostaly do ruky materiály k připravovanému jednání zastupitelstva. Jeden z bodů se týkal výběrového řízení na prodej pozemků parčíku v lokalitě Litochlebského náměstí. Dokumenty mi vyrazil dech. Obec měla v úmyslu prodat pozemky o rozloze necelých 7000 m2. Cena: 10,7 milionu Kč, kupující: firma Tweelingen. Co je na tom divného?

Začátek velké jízdy.

Na podzim roku 2009 dostala radnice geniální nápad. Zrevitalizuje park na Litochlebském náměstí. Normální člověk by patrně oslovil zahradního architekta, nechal vytvořit projekt, doplnil vhodné stromy a keře...

Dá se na to pohlížet i jinak. Parčíku na Litochlebském náměstí přežil generace, ale jak vidět, nic netrvá věčně. Územní plán do něj načmáral kód SMJ-E. V lidské řeči to znamená, že jde o zastavitelné pozemky, na kterých lze stavět vícepodlažní budovy. Tento fakt si velmi dobře uvědomoval starosta Dalibor Mlejnský. Možná ho znáte z tisku. Figuroval v aféře Bártovy agentury ABL. Jako "pravděpodobný objednatel sledování". Téma si můžete oživit v některém ze starších blogů. Možná škrtnete slovo pravěpodobný.

V září 2009 si Mlejnského radnice objednala vypracování cenového posudku na pozemky a v říjnu zveřejnila záměr prodeje pozemků formou výběrového řízení.

Podvod s tržní cenou.

Mezi podklady pro výběrové řízení byl cenový posudek na pozemky. Ze znalce vypadla podivná částka: 10,055 milionu Kč za 6.765 m2. Trochu divná matematika. Průměrně informovanému člověku se při ceně cca 1500 Kč/m2 zatají dech. To snad nemůže být pravda? V Praze? Zastavitelný pozemek na dohled od metra je cenově jinde. V lokalitě se běžně prodává za částky mezi 4.500- 11.000 Kč/m2...

V čem je zakopaný pes? Zákon 131/2000 O Hlavním městě Praze (§ 36, odst.2) uvádí: "Při úplatném převodu majetku se cena sjednává zpravidla ve výši, která je v daném místě a čase obvyklá, nejde-li o cenu regulovanou státem." Slovo zpravidla vysvětluje následující věta: "Odchylka od této ceny musí být zdůvodněna."

Znalec vyhotovil posudek "podle cenového předpisu", který se používá pro daňové účely, ne pro účely prodeje. Od takového posudku se tržní cena nemůže odvozovat. Nemá s ní zhola nic společného. Jenže to obyčejný člověk netuší. Důležité bylo, že se starosta Mlejnský mohl ohánět papírem s kulatým razítkem. Podle něj je cena určená tímto posudkem, cenou tržní- tedy "cenou v místě a čase obvyklou". Naprostý nesmysl.

Jaký by byl správný postup? Tržní cena, se před prodejem obecního majetku určí pomocí takzvaného "odhadu tržní ceny". Takový postup je v zájmů konšelů. Když se pokouší prodat za pár šupů, je to na kriminál. To by ovšem nesměla být policie slepá.

Výběrové řízení na "revitalizaci parku".

Na výběrové řízení se spěchalo. Z úřední desky vyplynulo, že na podání nabídky není téměř žádný čas. Podmínkou bylo vypracování studie revitalizace parku a výše nabídnuté ceny. Námi oslovení architekti se šibeničnímu termínu smáli. Za tak krátkou dobu se nic smysluplného nevytvoří. Do podobné soutěže se normální firma sotva přihlásí. Není to výběrové řízení ušité na míru? A ještě jedna drobnost. Přihlášení zájemci měli k dispozici výše uvedený posudek na nesmyslně nízkou částku. Sami nabízeli částky jen o málo vyšší.

Výběrového řízení se zúčastnily tři firmy, které revitalizovali park administrativou a obchody. Jejich představy byly dost šílené. Druhé kolo mělo řešit umístění pomníků. Vítězná firma je ve svém projektu odsunula k silnici. Tam nepřekážely stavbě. Vymyslela administrativní budovu a několikapatrové nadzemní garáže (později projekt zásadně změnila) a nabídla "astronomickou" částku- 10,7 milionu korun. Skutečná cena pozemků byla v té době minimálně dvojnásobná.

A teď sledujte

Druhá firma ze soutěže odstoupila. Prý neměla kapacity a čas. Třetí firma nabídla částku jen o 4610 Kč vyšší (!!), než uváděl posudek. Tak moc chtěla vyhrát.

Takže to shrnu: nesmyslný posudek, šibeniční termín na vytvoření studie a podivný postup "poražených" firem. Skoro to vypadá, že dělaly křoví ve výběrovém řízení. Ale to se mi všechno určitě jen zdá. Nezapomeňte, že jsem šílenec, které nevěři v placatost Země a za vším vidí mafii.

Tajemný Tweelingen- vítěz výběrového řízení.

Budu stručný. Vlastník firmy byl neznámý. Šlo samozřejmě o společnost s akciemi na doručitele, Firma nikdy nic nepostavila, neměla historii, kancelář, telefon, ani webové stránky. Později je vytvořila. Obsahovaly jen obecné proklamace adresované obyvatelům okolí plánované stavby a odpovídaly letáčku, kteří dostávali místní do schránek. V dejvickém činžáku jsem nenašel ani zvonek. Jen lísteček s názvem Tweelingenu a čtyř dalších neprůhledných firem. Na soukromé schránce.

Obchodní rejstřík prozradil zajímavé souvislosti. Jeden z členů představenstva bydlel na Jižním Městě. V ulici Láskova. Tehdy to bylo pár metrů od bydliště starosty Mlejnského. Předseda představenstva- Marcel Lipus, pro změnu trénoval v klubu bojových sportů, který získal přičiněním starosty Mlejnského před časem téměř zdarma rozsáhlé prostory v oblíbeném kulturáku. Dnes už bývalém kulturáku. Hudební koncerty vystřídaly údery a kopy. V našem příběhu o tom ještě bude řeč.

Když dostává spravedlnost na frak

Pro dnešek toho bylo dost. Co napsat závěrem dnešní kapitoly? Pro inspiraci jsem si odskočil na Litochlebské náměstí. U pomníků padlých proběhla vzpomínková akce ke Dni veteránů. Přišel i duchovní. Z jeho řeči si pamatuji jednu větu- Když dostává spravedlnost na frak, uráží to Pánaboha.

Myslím, že je fuk, jestli věříte v Pánaboha, nebo ne. Uráží to i slušné lidi.

Autor: Petr Lukeš | pondělí 12.11.2012 13:26 | karma článku: 28.42 | přečteno: 2094x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

David Dvořák

Vydání Babiše a inspirace pro Okamuru.

Politika je umění dosáhnout maxima možného. Dogmatické lpění na vyřčeném nebývá zrovna nejkonstruktivnější, na druhou stranu je třeba se nezpronevěřit zásadám a „neztratit tvář“.

22.11.2017 v 13:41 | Karma článku: 21.07 | Přečteno: 1015 | Diskuse

Jan Klar

Tady pomůže už jen psychiatr

Jako poslední možnost, kterou Eva navrhla, bylo jít do manželské poradny. Dobře věděla, jaký má Michal odpor ke všem těm psychologům, terapeutům nebo osobnostním poradcům.

22.11.2017 v 12:42 | Karma článku: 13.64 | Přečteno: 447 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Děti vyrostly a tak tápeme

Čím podarovat děti na Vánoce? Navíc když už vůbec nejsou v dětském věku. Ty své dospělce nějak zvládneme, ale pak tu máme ty „malé“ neteře a synovce, čili děti, co mezitím vyrostly až (skoro)dospěly.

22.11.2017 v 10:33 | Karma článku: 12.30 | Přečteno: 275 | Diskuse

Marek Valiček

Radši dojedou domu zpocená, než pozvracená!

"Asi si budu o Jéžíška přát k vánocum nějakou tu kouzelnou zaklínací hůlku a pak ten brajgl kolem nás vysmejčim."

22.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 25.41 | Přečteno: 844 | Diskuse

Libuse Palkova

Mateřství jako služba Bohu

Myslíte že úloha matky, a vše co mateřství obnáší, je srovnatelné s povinnostmi a prací třeba takového katolického kněze? Na tuhle myšlenku mě přivedla nedávná diskuze na zdejším blogu

22.11.2017 v 8:12 | Karma článku: 11.83 | Přečteno: 480 | Diskuse
Počet článků 38 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2156
Chodím po světě s očima dokořán. Hledám odpovědi. Od října 2010 pracuji na prvním infarktu- stal jsem se zastupitelem na Praze 11 (za Hnutí pro Prahu 11) .


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.