České členství v nesmyslných mezinárodních institucích?

Článek redaktorek Práva mě málem vyděsil. Údajně vyhazujeme miliardy do zahraničí za nesmysly. Dámy vyšly ze seznamu 473 mezinárodních organizací, v kterých máme zastoupení a zjevně usoudily, že mají k tématu co říci. No, posuďte sami.  Není to skandál, že posíláme příspěvek "Evropské organizaci pro astronomický výzkum jižní polokoule", nebo "Mezinárodní unii pro vztahy Slunce - Země"? To už stojí za to,  odložit pletací jehlice a pěkně od plic vyslovit odsudek vyfutrovaný vysokou novinářskou odborností. Nic jim neposílat, stejně ty peníze někde zašmelí...

Seznam 473 mezinárodních organizací...

http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/vlada-bude-resit-jak-dal-s-clenstvim-v-mezinarodnich-organizacich-mame-seznam-984831

najdete na výše uvedené adrese. Přehled má "menší" vadu. Tvůrce se neobtěžoval sdělit, co se za názvy organizací skrývá. Celé své úsilí věnoval jejich otrockému překladu do češtiny. Díky tomu vypadají některé názvy komicky, takže se podle logiky redaktorek Práva komickou agendou zabývají.

Mezinárodní unie pro vztahy Slunce - Země zabrala spolehlivě.

http://www.novinky.cz/domaci/300604-za-clenstvi-v-mnohdy-nesmyslnych-institucich-plati-cesko-miliardy.html

Dámy to vidí následovně: "Víte, že Česko je členem Mezinárodní unie pro vztahy Slunce–Země? Roční příspěvek 9000 korun za členství nás sice nevyjde na milióny jako v některých dalších institucích či agenturách, ale i to je příliš..."

Na mě to skutečně příliš bylo.

Dopad článku jsem si ověřil u oběda okořeněného debatou spolustolovníků. Článek Práva je pobavil a pobouřil. Pochechtávali se a kroutili hlavami, jak je možné, že Česká republika posílá peníze takové obskurní instituci a co tam ti lehkoživkové vlastně dělají. Do výroby s nimi. Překonal jsem touhu zvýšit hlas, polkl sprostá slova i oběd a šel si raději po svých.

Zbytečná instituce?

Za neužitečnou institucí se ve skutečnosti skrývá SCOSTEP (Scientific Committee on Solar-Terrestrial Physics), pod který patří "Český komitét pro vztahy Slunce-Země - SCOSTEP" sdružující skupinu astronomů, geofyziků a matematiků ze špičkových pracovišť. Žádná plzeňská práva.

Myslím, že je dobře vědět, co se dá od Slunce očekávat. Tak trochu na tom závisí existence člověka. Tušil to už negramotný šaman prvobytně - pospolné společnosti. Slunce ovlivňuje prakticky vše. Snad jen malý příklad. V polovině devatenáctého století zasáhla Zemi magnetická bouře způsobená neobvykle mohutným výronem plazmy ze Slunce. Tenkrát celkem o nic nešlo. Svítilo se petrolejkou, o počítači, nebo internetu neměl nikdo ani zdání, elektrické přenosové soustavy neexistovaly a polární záře v Indii je celkem pěkná a neobvyklá podívaná. V dnešním světě by nás stejná událost mohla docela klidně srazit do kolen. Nějaká Katrina, nebo tsunami je proti tomu naprosto nevýznamná událost s lokálním dopadem.

"Evropská organizace pro astronomický výzkum jižní polokoule"

Proč herdek šmejdíme na jižní polokouli? Na zadku máme sedět...

ESO (European Southern Observatory) je prestižní organizace, ke které jsme přistoupili v roce 2006. Důvodů je hned několik. Česká astronomie má ve světě výborný zvuk. Zahraniční vědci si díky tomu rozhodně nepletou Česko z Čečenskem a mají zájem spolupracovat. V Chile jsou navíc vynikající podmínky s průzračnou atmosférou. V Evropě takové nenajdete.  Proto byl zvolen zapadákov na jižní polokouli, který se vyplácí všem patnácti členským státům mezinárodní organizace. Není to jen nějaké "čumění na oblohu".  Špičková technika potřebuje špičkové vědce a špičkové vybavení, které musí někdo vyvinout a vyrobit.

Celkem s úspěchem se dá předpokládat, že jde o skvělou příležitost. Můžeme ji využít, nebo prostě zavřít hranice a postavit existenci státu na domácím přikrádání či přežvykování kůží. To by mohly pochopit i bystré redaktorky deníku Právo. Vyhozené miliardy můžeme klidně najít doma.

Autor: Petr Lukeš | čtvrtek 2.5.2013 8:42 | karma článku: 23,24 | přečteno: 1053x
  • Další články autora

Petr Lukeš

Domorodci a developer.

9.7.2014 v 13:23 | Karma: 23,45